رد کردن لینک ها

آزادسازی مدرک تحصیلی

آشنایی با روش‌های مختلف آزادسازی مدرک تحصیلی

اگر در دانشگاه‌های دولتی ایران درس خوانده باشید، بعد از فارغ‌التحصیلی باید به تعداد سال‌های تحصیل رایگان خود، در ایران کار کنید تا بتوانید اصل مدرک خود را دریافت کنید. در این میان، ممکن است شما به هر دلیلی مانند مهاجرت، ادامه تحصیل در خارج از کشور و . . . به اصل مدرک خود نیاز داشته باشید؛ بنابراین باید طی مراحلی مدرک رسمی خود را آزاد کنید. در واقع، آزادسازی مدرک را می‌توان به‌صورت روش‌های زیر انجام داد:

الف) پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان

هزینه تحصیل رایگان با توجه به طول دوره تحصیل، نوع دانشگاه و نوع سهمیه ورودی شما متفاوت است. در صورت آزادسازی با این روش، با ثبت‌نام در سامانه جامع امور دانشجویان(سامانه سجاد) و ایجاد درخواست، هزینه دقیق برای شما محاسبه می‌شود و شما با پرداخت مقدار مشخص‌شده می‌توانید مدرک خود را آزاد کنید.

ب) آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی

درصورتی‌که شما نخواهید برای آزادسازی مدرک خود پولی بدهید هم راهی برای شما وجود دارد. اگرچه مراحل آزادسازی از طریق عدم کاریابی شاید کمی پیچیده به نظر برسد، اما با داشتن شرایط زیر شما می‌توانید مدرک رسمی خود را بدون پرداخت هزینه آزاد کنید:
شما نباید در هیچ‌گونه شرکت دولتی و خصوصی مشغول به کار باشید؛ به‌عبارت‌دیگر، نباید برای شما سابقه بیمه رد شده باشد. درصورتی‌که می‌خواهید در شرکتی مشغول به کار شوید، از آن‌ها بخواهید تا برای شما بیمه رد نکنند.
شما نمی‌توانید دانشجو مقاطع بالاتر باشید؛ به‌عبارت‌دیگر، اگر شما دانشجو کارشناسی ارشد هستید نمی‌توانید مدرک کارشناسی خود را آزاد کنید. البته توجه داشته باشید درصورتی‌که شما به‌صورت شبانه در حال تحصیل در مقطع بالاتر باشید، می‌توانید مدرک مقطع پایین‌تر خود را از این طریق آزاد کنید.
شما حداکثر 6 ماه بعد از تاریخ فارغ‌التحصیلی (تاریخی که در مدرک موقت شما ذکرشده است) فرصت دارید تا برای آزادسازی مدرک خود از این روش اقدام کنید. برای افرادی که مشمول سربازی هستند، این 6 ماه از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت حساب در نظر گرفته می‌شود.
درصورتی‌که شما تمام شرایط ذکرشده در بند قبل را داشتید، می‌توانید برای آزادسازی مدرک خود اقدام کنید و مراحلی که باید بگذرانید به ترتیب زیر است:
1- شما باید با به دست داشتن مدارک زیر به یکی از موسسه‌های کاریابی و مشاوره شغلی معتبر مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت نمایید. مدارک موردنیاز:
کپی شناسنامه و کارت ملی
کپی گواهی موقت فارغ‌التحصیلی از دانشگاه خود
کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان
2- از زمان ثبت درخواست و سپری شدن حداقل 12ماه (یک سال) از تاریخ فارغ‌التحصیلی (تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت برای پسران)، درصورتی‌که هیچ فرصت شغلی‌ متناسب با تخصص شما پیدا نشود، نامه عدم کاریابی برای شما ثبت می‌شود. برای درک بهتر از این مرحله فرض کنید شما در تاریخ 27 بهمن 1398 فارغ‌التحصیل شده‌اید. شما تا 27 مرداد 1399 فرصت دارید تا مدارک خود را به یکی از ادارات کاریابی تحویل دهید. پرونده شما از تاریخ 27 مرداد موردبررسی قرار می‌گیرد و درصورتی‌که کاری متناسب با تخصص شما پیدا نشود نامه عدم کاریابی شما در تاریخ 27 بهمن 1399 آماده خواهد شد.
3- در گام بعدی شما به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مراجعه می‌کنید و اداره شهرستان بعد از بررسی و کنترل شرایط و مدارک، نتیجه پرونده شما را به اداره کاریابی استان اعلام می‌کند.
4- با به دست داشتن اصل تمام مدارک اعم از شناسنامه و کارت ملی و مدرک موقت خود، با مراجعه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، نامه لغو تعهد رایگان خود را دریافت می‌کنید.
5- برای دریافت مدرک رسمی خود از دانشگاه، شما نیاز به تائید از وزارت علوم دارید بنابراین نامه لغو تعهد رایگان خود را در سامانه سجاد  بارگذاری می‌کنید و وزارت علوم با بررسی پرونده شما، تأییدیه لغو تعهد رایگان را برای شما صادر می‌کند.
6- شما درنهایت با مراجعه به دانشگاه محل تحصیل خود و انجام مراحل موردنیاز دانشگاه و تحویل نامه تأییدیه لغو تعهد رایگان، می‌توانید مدرک رسمی خود را دریافت کنید.

نکات پایانی

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که بعد از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، آیا نیاز است که برای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به‌طور جداگانه اقدام کنید؟ باید به این نکته توجه کنید که برای آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی، آخرین مدرک تحصیلی شما موردبررسی قرار می‌گیرد و اداره کار و تعاون، نامه جداگانه برای مقاطع تحصیلی به شما می‌دهد؛ یعنی اگر شما بعد از فارغ‌التحصیلی در مقطع ارشد برای آزادسازی مدرک خود اقدام کنید، اداره کار و تعاون استان، نامه برای لغو تعهد رایگان را برای دو مقطع به شما می‌دهد. فقط توجه کنید که آزادسازی مدارک خود را باید از مقطع پایین‌تر آغاز کرده و سپس به ترتیب مدارک مقاطع بالاتر خود را آزاد نمایید.
برای برخی از دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد، تاریخ دفاع همان تاریخ فارغ‌التحصیلی است که در مدرک موقت ثبت می‌شود و ممکن است با تاریخ صدور مدرک متفاوت باشد. توجه کنید که قانون ثبت‌نام در کاریابی حداکثر تا 6 ماه برای این دانشجویان از تاریخ دفاع آن‌ها محاسبه می‌شود.
درصورتی‌که در طول تحصیل خود از صندوق رفاه دانشگاه وام گرفته باشید، برای آزاد کردن مدرک خود باید تمام وام‌های خود را تسویه کنید.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه