رد کردن لینک ها

زبـــــــــــــان+

طرح تحقیقاتی
Research Proposal

نگارش و ویرایش کاملاً شخصی و تخصصی طرح تحقیقاتی بر اساس استانداردهای جهانی و دانشگاه و یا کشور مورد نظر

لزوم نگارش و ارائه طرح تحقیقاتی در روند اخذ پذیرش

طرح تحقیقاتی یا پروپوزال برای اخذ پذیرش در دوره دکتری دانشگاه‌های اروپا، استرالیا و بعضی از نقاط دیگر جهان از مدارک بسیار با اهمیت است. طرح تحقیقاتی شما می‌تواند باعث قبول یا رد درخواست پذیرش شما شود؛ هرچند که دیگر مدارک شما قوی و کامل باشد. طرح تحقیقاتی، نقشه اولیه‌ای است که شما در مقطع دکتری به مطالعه در مورد آن خواهید پرداخت. این موضوع توسط استاد، مطالعه و در صورتی ‌که به موضوع کاری و تحقیقاتی ایشان مرتبط باشد یا به آن علاقه‌مند شود درخواست پذیرش شما قبول خواهد شد. همچنین امکان دارد که موضوع توسط استاد یا دپارتمان مربوطه تعیین گردد و شما در صورت علاقه در زمینه‌ پیشنهادی، طرح تحقیقاتی را تهیه نمایید. اساساً، اصول نگارش طرح تحقیقاتی بسیار خاص بوده و ضوابط و قوانین مخصوص به خود را دارد.

ویژگی­های یک طرح تحقیقاتی حرفه‌ای

هر چند انتخاب موضوع و فرآیند تهیه و تکمیل یک طرح تحقیقاتی ممکن است در نگاه اول کار ساده‌ای به نظر برسد، ولی باید توجه داشت که طرح تحقیقاتی در واقع پیشنهادیه تحقیق بوده و مشابه نقشه‌های محاسباتی ساختمان است؛ لذا چنانچه با دقت و با محاسبات دقیق طراحی نگردد، ممکن است پژوهشگر در انجام مراحل بعدی با مشکلات اساسی روبرو شود. به عبارت دیگر، چنانچه دانشجویی عنوان پژوهش خود را درست انتخاب کرده باشد و تمامی ارکان و اجزا طرح تحقیقاتی به ویژه طرح مساله، اهمیت و ارزش تحقیق، تاریخچه مطالعات، اهداف، سوالات، فرضیات و روش و مراحل انجام تحقیق را به طور دقیق و کامل تهیه کرده باشد، طرح تحقیقاتی وی حرفه­ای و مناسب بوده در انجام پژوهش با مشکلاتی از جمله سردرگمی و ابهام روبرو نخواهد شد.

بایدها و نبایدهای نگارش طرح تحقیقاتی

طرح تحقیقاتی مدرکی است که قدرت علمی و تحقیقاتی دانشجو و همچنین توانایی نگارش وی را مشخص می‌کند. در نوشتن این طرح بایستی به قابلیت تجاری‌سازی طرح توجه داشته باشید. از رزومه و علایق پژوهشی استاد موردنظر غافل نشوید. دقیقا روی خلأهای تحقیقاتی تمرکز کنید. نوآوری‌ها را به صورت مقایسه‌ای و تطبیقی بیان کنید و از منابع متنوع و جدید بهره بگیرید. برای نگارش پروپوزال باید تلاش کنید که سیال عمل کنید. همچنین، با وجود اینکه باید چارچوب پروپوزال را رعایت کنید، اما باید تلاش برای پویا نوشتن را هم فراموش نکنید تا متن حالت یکنواختی به خود نگیرد.

خدمات ما

به زودی …

بازگشت به بالای صفحه